Filtre Torbası, Filtre Bezi İmalatı

Filtre Torbası, Filtre Bezi İmalatı

Element Filtre olarak filtre torbası imalatı, filtre bezi imalatı, filtre kafesleri ve filtre sistemleri imalatı yapıyoruz. Doğanın korunmasında önemli bir yeri olan filtre torbaları sayesinde, fabrikalardan üretim esnasında çıkan toz, partikül gibi doğaya salınmadan filtre sistemleri içerisinde bulunan torbalar vasıtasıyla tutulmaktadır. Bir başka deyişle günümüz dünyasında üretimin vazgeçilmez bir iş olduğu göz önünde bulundurulursa havanın temizliğini, iklim değişikliğinin azaltılmasını filtre torbalarına borçluyuz.

Durumun öneminden bahsettikten sonra filtre torbalarının nasıl imal edildiğine bakalım.

Filtre Torbası Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Filtre torbası imalatı nasıl yapılır sorusunun cevabına bakarken ilk olarak en baştan başlayalım. Materyal çeşidi ihtiyaca göre belirlendikten sonra elyaf halindeki materyal iğneleme makineleri vasıtasıyla kumaş haline getirilmektedir. Kumaş halindeki malzemenin filtre sistemlerinde sağlıklı bir şekilde çalışması için birkaç aşama daha mevcuttur. Bunlardan biri emprenye özelliği kazandırmaktır. Özel hidrofobik sıvılara daldırılan malzeme bu işlem sonrasında su ve yağ itici özelliğini kazanmış olur. Bir diğer işlem ise tozun kumaşın üzerinden kolayca kaymasını sağlayacak gazeleme işlemidir. Bu işlem sonrasında toz ve partiküller kumaşa tutunmadan filtre sisteminin altına doğru itilir ve torbayı tıkamasını önler.

Filtre kumaşı rulo haline getirildikten sonra siparişe özel en ve boyda kesilerek dikilmeye hazır hale getirilir. Boy dikme hattında makineler vasıtasıyla sağlam zincir dikiş atılır. Alt kısma kapak ve üst kısma ise filtre sistemlerindeki halkalara geçecek biçimde ve özel çapta tasarlanan esnek çemberli halka dikimi yapılır. Torbaların temizlik işlemlerinden sonra katlama ve çuvallama yapılarak sevkiyata hazır hale getirilir.

Filtre Torbası Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Filtre torbası farklı materyallerde üretilebilir. Bunun sebebi her imalat sektörünün kendi içerisinde özel sıcaklık, filtre sistemi yapısı, hammadde çeşidi vb. koşullar barındırmasıdır. Sıcaklık konusunda, örneğin asfalt plentleri sektöründe bir üretim gerçekleşecekse yüksek sıcaklığa mukavemetli torba seçilmesi gerekir. Asit, alkali, hidroliz, solvent ve oksit gibi parametreler de filtre torbası seçiminde önemli kriterlerdir. Aşağıda yer alan torba çeşitleri ve sıcaklığa dayanıklılık değerleri verilmiştir.

Polyester Filtre Torbası

Polyester filtre torbasının sürekli çalışma sıcaklığı 150 derecedir. Genel olarak hemen hemen her sektörde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Hem maliyet açısından hem de çoğu sektörde sorunsuz çalışabilmesinden dolayı tercih sebebidir. Diğer tüm torbalar gibi kopma mukavemeti yüksek ve iç dokuludur.

Meta-Aramid (Nomex) Filtre Torbası

Meta-Aramid (Nomex) filtre torbası çalışma sıcaklığı yüksek olan sektörlerde tercih edilmektedir. Demir-çelik tesisleri, asfalt plentleri gibi çalışma sıcaklığının yüksek olduğu tesislerde gelen sıcak hava ve tozun torbayı aşındırmaması maksadıyla kullanılmaktadır. Sürekli çalışma sıcaklığı 200 derece, maksimum çalışma sıcaklığı ise 220 derecedir.

Antistatik Filtre Torbası

Antistatik filtre torbası çimento fabrikaları, metal işleme tesisleri, ahşap fabrikaları, tahıl ambarları, gübre fabrikaları, taş ocakları, plaster fabrikaları, eritme tesisleri, polisaj fabrikaları, kurşun fabrikaları gibi tesislerde tercih edilmektedir. Bunun sebebi filtre sistemine gelen tozların elektrik yükü taşıyor olmasıdır. Antistatik filtre torbaları içeriğinde bulunan antistatik teller sayesinde bu elektriklenmeyi önlemekte ve olası yangınlardan ve sistemin kullanılamaz hale gelmesinden kurtarmaktadır.

PTFE (Teflon) Filtre Torbası

İç dokusunda multifilament PTFE bulunan PTFE (teflon) filtre torbasının sürekli çalışma sıcaklığı 260 derecedir. Çalışma sıcaklığının yüksek olduğu ve filtre kabinine gelen havanın ve tozun yüksek sıcaklıkta olduğu tesislerde kullanılmaktadır.

Cam Elyaf Filtre Torbası

Cam elyaf filtre torbasının iç dokusu ve malzemesi %100 cam elyaftır. Fiber glass olarak da geçen bu kumaşın sürekli çalışma sıcaklığı son derece yüksektir ve 275 derecede çalışmaktadır. Maliyet açısından pahalı bir kumaş olsa da çalışma sıcaklığının çok yüksek olduğu sektörlerde kullanılması önem arz etmektedir.

Polyimide P84 Filtre Torbası

Polyimide P84 filtre torbası (kısaca P84) yine aynı şekilde çalışma sıcaklığı çok yüksek olan sistemlerde kullanılmaktadır ve 260 derecede çalışmaktadır. Asit, alkali, hidroliz, solvent ve oksit mukavemetleri oldukça iyi olan bu torbaların kullanım alanları sektörden sektöre değişmektedir.

Element Filtre Teknolojileri: Türkiye'nin endüstriyel filtre imalatçısı...