Polyester Filtre Bezi

Polyester Filtre Bezi
Polyester Filtre Bezi

Polyester filtre bezi, bir diğer ismiyle polyester iğneli keçe filtre torbası birçok sektörde çalışma yapısına sahiptir. Polyester elyaf hammaddenin iğneleme makinelerinde iğnelenmesi sonucunda filtre kumaşı haline getirilir. Hidrofobik sıvıya daldırılarak su ve yağ itici özelliği kazanması sağlanır ve bu işlemden sonra bir tarafına gaze işlemi sağlanarak tozun torbadan rahat bir şekilde kaymasını sağlayan pürüzsüzlüğü sağlanır. Daha sonra filtre kumaşı rulo halinde sarılmaktadır ve imalata gönderilmektedir. İstenen ölçülere göre kesim ve dikim işlemi yapılır ve alt kısma kapak, üst kısma ise filtre kafesine tam olarak geçmesi sağlanan esnek çember dikimi yapılır. Fazla ipliklerinden temizlenen polyester filtre bezi paketlenerek teslimata hazır hale getirilir.

Polyester iç dokuya sahip polyester filtre bezi kopma, gerilme ve aşınmalara karşı mukavemetlidir. 400, 500, 525, 550, 600 metrekare/gramlarda üretilebilen polyester filtre bezi sektör ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Filtre sisteminin üretim sahasına olan uzaklığı, filtre sisteminin hacmi, filtre torbası kapasitesi, hammadde değerleri (asit, solvent, oksit vb.) hangi filtre torbasının kullanılmasının gerektiği konusunda önemli parametrelerdir. Örneğin yüksek sıcaklıklarda çalışan asfalt plentleri için yüksek sıcaklığa mukavemetli Nomex Meta-Aramid filtre torbalarının kullanılması gerekirken, daha düşük sıcaklıklarda çalışan tesislerde polyester filtre torbaları önerilmektedir. Bu sebeple hangi filtre kumaşının hangi sektöre uygun olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için Element Filtre ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır.

Filtre bezi üreticileri arasında yılların verdiği tecrübeyle sektörde öncü konumda olan Element Filtre, torba seçimi konusunda sizlere yardımcı olacaktır. İhtiyaç görülmesi durumunda işletmenize gelerek saha incelemesi yapmakta ve işletmeye özel filtre torbası seçimini yapmaktayız. Torba seçimini yaparken başlıca aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundururuz.

  • Hammadde
  • Filtre sisteminin imalat sahasına olan uzaklığı
  • Filtre sistemi hacmi
  • Filtre sistemine gelen havanın sıcaklığı ve kuru olup olmaması

Polyester Filtre Bezi Kullanan Sektörler

Polyester filtre bezi, içerdiği materyal sayesinde, filtre sistemlerinde 150 dereceye kadar çalışma sıcaklığı ortamında sorunsuz bir şekilde çalışma kapasitesine sahiptir. Ayrıca düşük maliyetinden dolayı hemen hemen her sektör için başta tercih sebebi olmaktadır. Bu sektörlere baktığımızda başta, demir-çelik- çimento, ahşap-talaş, alüminyum, dökümhane, kimya, kağıt, gübre gibi sektörler yer almaktadır.

Asit ve oksitlere karşı yüksek mukavemet sağlamasından dolayı birçok sektörde güvenle kullanılan polyester filtre torbası, hidrofob emprenyeli ve gazeli olmasından dolayı, su ve yağ itici özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde filtre sistemlerine gelen sulu ve yağlı tozu yüzeyinde tutmadan filtre sisteminden aşağı itilmesini sağlar.

Element Filtre Teknolojileri: Türkiye'nin endüstriyel filtre imalatçısı...